President - George Christensen  Mob 0428 753511    E-mail
Secretary Kaye Rehbein PO Box 781 Bundaberg 4670
Phone 07 4151 3194 BHrs Fax 07 4153 3847
Club Location - Lot 20 Kay McDuff Drive Thabeban Bundaberg
QCTA South East Zone
Results 2nd & 3rd June 2018
Skeet 6-Trap 26
Cool and Light Breeze
Skeet 25T Skeet O/G
A: No Shooters, B: No Shooters
C: Jason Hartfiel 18/25
25T Skeet Championship
O/A Irvine Wynyard 22/25
A: Rob Rehbein 18/25
B: Kaye Rehbein 19/25
C: Irvine Wynyard 22/25
25T Handicap
1st Jason Hartfiel 20/25
2nd Alan Collins 19/25
Trap
25T Double Barrel Cash Divide
AA: Greg Methews 25/25
Dave Nicholson 25/25
A: Kaye Rehbein 24/25
Irvine Wynyard 24/25
B: Ivan Mapp 25/25
C: Erin Guy 18/25
30T Medley
AA: Rob Rehbein 48/50
Dave Nicholson 48/50
A: Peter Catasti 48/50
B: Ivan Mapp 49/50
C: Erin Guy 45/50
25T Single Barrel
AA: Paul Rehbein 24/25
A: Peter Catasti 24/25
B: Gerry Chizzotti 20/25
C: Jessie Charteris 11/25
15 Pair Double Rise Championship
O/A Neil Berry 27/30
AA: Neil Berry 27/30
A: Jim Riggs 22/30
B: Allan Allenby 26/30
C: Erin Guy 24/30
High Gun
Rob Rehbein 121/130
Junior High Gun
Erin Guy 98/130
Results 13th May 2018
Breeze and Sunny
28th April - 13th May 2018
Trap: 14 Shooters
Trap 13th May 2018
25T Double Barrel C/D
AA: Paul Rehbein 25/25
A: Tim Gardner 24/25
B: Ryan Howie 21/25
C: Jason Hartfiel 20/25
20T Medley
AA: Terry Marony 19/20
A: Brian Charteris 19/20
B: Ryan Howie 19/20
C: Jason Hartfiel 13/20
25T D/Barrel Championship
Overall: Paul Rehbein 25/25
AA: Paul Rehbein 25/25
A: Irvine Wynyard 23/25
Jim Riggs 23/25
B: Tony Bugeja 21/25
C: Jessie Charteris 19/25
25T Continental
AA: Rob Rehbein 25/25
A: Tim Gardner 23/25
Brian Charteris 23/25
B: Tony Bugeja 21/25
Ryan Howie 21/25
C: Jason Hartfiel 16/25
High Gun
Paul Rehbein 92/95
Junior High Gun
Jessie Charteris 58/95
Programs 2019
Committee
Resurves the right to alter any Programs
January 5th 12 Noon
Skeet 12 Noon
50T Doubles C/Divide
25T Skeet Handicap
January 6th Trap 10.30am
25T Double Barrel C/Divide
50T D/B Points Championship
25T Handicap
January 13th Trench 10.00am
February 2nd Skeet 10.00am
25T Off the Gun
50T Handicap
February 3rd Trap 10.30am
25T Double Barrel C/Divide
25T Single Barrel
25T Double Barrel 18mts
25T Continental Championship
February 10th Trench 10.00am
March 2nd Skeet 12.00 Noon
25T Off the Gun
25T Championship
25T Handicap
March 3rd Trap 10.30am
25T Double Barrel C/Divide
25T Single Barrel Championship
25T Double Barrel Graded H/C
15 Pair Double Rise
Novelty D/Doubles
March 10th Trench 10.00am
April 13th Skeet 12.00 Noon
25T Off the Gun
25T Handicap
25T Doubles
April 14th Trap D/B Pts Day 10.30am
25T Double Barrel Points
25T Double Barrel Points
25T Double Barrel Points
25T Double Barrel Points
Badge Overall On 100 Targets
April 28th Trench 10.00am
May 11th Skeet 12.00 Noon
50T Handicap
25T Doubles C/D
May 12th Trap 10.30am
25T Double Barrel C/Divide
20T Medley 10T 15m - 10T Grade H/C
25T Double Barrel Championship
25T Double Barrel Continental
May 19th Trench 10.00am
June 1st Skeet 12.00 Noon
25T Off the Gun C/Divide
25T Championship
25T Handicap
June 2nd Trap 10.30am
25T Double Barrel C/Divide
30T Medley
25T Single Barrel
15 Pair D/Rise Championship
June 9th Trench 10.00am
Skeet 12 Noon
50T Dick Snow Memorial H/C
25T Doubles C/Divide
July 6th Skeet 12.00 Noon
25T Handicap
25T Doubles C/D
July 7th Trap 10.30am
25T Double Barrel C/D
25T Single Barrel
25T Double Barrel Handicap
25T Mixed Championship
July 14th Trench 10.00am
July 27th Skeet 12.00 Noon
50T Doubles C/D
25T Off the Gun C/D
August 3rd & 4th Trap
Annual 2 Day Shoot
See A.C.T.A Journal
Practice 2nd August from 2.30pm
August 11th Trench 10.00am
August 31st Skeet 12.00 Noon
50T Off the Gun C/D
25T Championship
September 1st Trap 10.30am
25T Double Barrel C/D
25T Double Barrel Championship
25T Double Barrel Points
25T Double Barrel 18 Meters
September 8th Trench 10.00am
October 6th Trench 10.00am
October 12th Skeet 12 Noon
25T Off the Gun C/Divide
25T Handicap
25T Reverse Skeet (Novelty)
October 13th Trap 10.30am
25T Double Barrel C/D
25T Double Barrel
25T Points
25T Points
Badge O/A on 100 Targets
Tie will be Decided on Countback
October 14th
November 2nd Skeet 12 Noon
50T Handicap C/D
25T Championship
November 3rd Trap 10.30am
25T Double Barrel C/D
25T Single Barrel
25T Points Championship
15 Pair Double Rise
Novelty D/Doubles
November 10th Trench 10.00am
December 2nd To be Advised
A.G.M. 9.30am
Christmas Shoot 11.00am
Results 7th & 8th April 2018
Trench 10, Skeet 10, Trap 21
Breezy - Shifting Clouds
Trench
1st Darren Large 71 + 36 HC
2nd Brian Charteris 70 + 36 HC
3rd Corey Bylsma 82 + 24 HC
4th Nat Rooney 89 + 12 HC
Skeet
25T OG C/D
B: Ray Burrows 21/25
C: Irvine Wynyard 23/25
Cam Spence 23/25
25T Handicap
1st Cam Spence 21/25
2nd Irvine Wynyard 19/25
3rd Jason Hartfiel 19/25
25T Dbls C: Cam Spence 20/25
Trap
25T D/B Points
AA: Rob Rehbein 74/75
A: Brodie Charteris 65/75
B: Ryan Howie 70/75
C: Joel Brimelow 53/75
25T D/B Points
AA: Paul Rehbein 71/75
A: Graham Rudd 68/75
B: Ryan Howie 71/75
C: Jessie Charteris 57/75
25T D/B Points
AA: Rob Rehbein 75/75
A: Barry Fisher 73/75
B: Mel Budgen 67/75
C: Joel Brimelow 53/75
25T D/B Points
AA: Rob Rehbein 73/75
A: Barry Fisher 68/75
B: Kaye Rehbein 67/75
C: Joel Brimelow 56/75
High Gun
Rob Rehbein 288/300
Badge:
Rob Rehbein 98/100
Junior High Gun
Jessie Charteris 192/300
Bundaberg Annual Results
4th & 5th August 2018
Perfect Weather - 77 Shooters
Gladstone, Gold Coast, Richmond River, Central Burnett, Maryborough, Darwin, Gympie
Toowoomba Kempsey, Caboolture, Calide Dawson, St Helens, Mornington, Albany
Rockhampton, Condamine Brisbane, Bundaberg, Barcaldine
Event 1-25T Cash Divide
AA: Neil Berry, Steve Streenstrup, Tony, Coco, Dave Nicholson, Greg Mathews
Steve Whitehead, Rob Rehbein, Paul Rehbein, Clayton Cusack, Sam Bylsma 25/25
A: Chad Barrett, Andrew Fisher, Ernie Harker 25/25
B: Ken Saunders 25/25, Mal Zipf, Gerry Chizzotti, Stan Sawyer, Allan Allenby 24/25
C: Greg Frazer 23/25, Dale Christensen, Wayne Waldon, Chris Codrington 22/25
Event 2-25T Handicap Sponsored by Hansons Concrete, Gin Gin & Dry (Cameron Dean)
1st Robert Walters 37/37, $1,000, 2nd Darren Large 36/37 $400
3rd Clinton Scott 34/35 $200, 4th Travis Streeter 25/26 $100
Event 3-50T Double Barrel Championship Sponsor Beretta Australia
Overall: Wes Humphreys 83/83
AA: 1st Cameron Dean 182/184, 2nd Rob Rehbein 182/184
A: 1st Chad Barrett 80/81, 2nd George Hogarth 79/81
B: 1st Gerry Chizzotti 47/50, B: 2nd Erin Guy 46/50
C: 1st Wayne Waldon 46/50, 2nd Gregory Frazer 44/50
Ladies: Kaye Rehbein 48/50, Veteran: Rod Fett 50/50, Junior: Travis Streeter 50/50
Event 4-25T Single Barrel Championship Sponsor Bundaberg Toyota
Overall: Neil Berry 25/25
AA: 1st Tony Coco 25/25, 2nd Sam Bylsma 24/25
A: 1st Tim Gardner 24/25        , 2nd Bill Scarborough 23/25
B: 1st Darren Large 24/25, 2nd Ryan Howie 23/25
C: 1st Brian Short 19/25, 2nd Chris Codrington 19/25
Junior Travis Streeter 23/25
Event 5-50T D/B Pts Championship Sponsor C I. Industries (Cameron Dean)
Overall: Shane Streeter 148/150
AA: 1st Paul Rehbein 148/150, 2nd Corey Bylsma 146/150
A: 1st Chad Barrett 144/150, 2nd Duncan Ferguson 142/150
B: 1st Darren Large 139/150, 2nd Tracey Harker 139/150
C: 1st Greg Frazer 136/150, 2nd Adrian Doherty 115/150
Ladies: Erin Guy 137/150, Veteran: Tony Coco 146/150, Junior: Travis Streeter 145/150
Event 6-25T Double Barrel Continental Championship Sponsor Bundaberg Clay Target Club
Overall: Cameron Dean 47/47
AA: 1st Sam Bylsma 46/47, 2nd Rod Fett 42/43
A: 1st Jack Zaric 40/41, 2nd Irvine Wynyard 34/35
B: 1srt Malcolm Zipf 24/25, 2nd Erin Guy 23/25
C: 1st Greg Frazer 22/25, 2nd Chris Codrington 22/25
Junior: Travis Streeter 24/25
High Guns
Overall: Sam Bylsma 292/300 Sponsor Bundaberg Outdoor Power Centre
AA: Tony Coco 291/300 Sponsor Archer River Road House
A: Jack Zaric 282/300 Sponsor The Money Edge (Leanne & Dougal Rudd)
B: Darren Large 278/300, C: Greg Frazer 267/300
Ladies: Erin Guy 270/300 Sponsor Rehbeins Guns
Veterans: Rod Fett 287/300 Sponsor Rehbeins Guns
Juniors: Travis Streeter 290/300 Sponsor Queensland Police Clay Target Club
Many Thanks to our Sponsors
Hansons Concrete, C I. Industries (George Christensen) Bundaberg Toyota, Beretta Australia
The Money Edge (Leanne & Dougal Rudd) Bundaberg Outdoor Power Centre (Keith Iseppi)
Archer River Roadhouse, Gin Gin & Dry (Cameron Dean) Rehbeins Guns
Queensland Police Clay Target Club
Results June & July 2018
Skeet 11 Trap 15 Trench 11
Results 10th June
Skeet 50T Skeet Handicap
Dick Snow Memorial
1st Terry Delley 39/50
2nd Jason Hartfiel 38/50
3rd Irvine Wynyard 37/50
25T Skeet Doubles
B: Ray Burrows 17/25
C: Angelo Didone 21/25
Results 30th June
Trench with Handicap
1st Kevin Perkins, 2nd Clinton Groves
3rd Ernie Harker, 4th Darren Large
1st July
Trap
25T Double Barrel Cash Divide
AA: Paul Rehbein, Greg Mathews
Rob Rehbein 25/25
A: Barry Fisher, Kaye Rehbein 24/25
B: Darren Large 25/25
25T Single Barrel
AA: Rob Rehbein 25/25
A: Kaye Rehbein 23/25
B: Darren Large 24/25
25T Handicap
1st Brayden Daniels 45/47
2nd Gerry Chizzotti 44/47
3rd Ken Saunders 31/34
25T Mixed Championship
Overall: Paul Rehbein 35/35
AA: Paul Rehbein 35/35
A: Irvine Wynyard & Jim Riggs 32/35
B: Darren Large 34/35
High Gun:
Greg Mathews 105/110
Results September 2018
Skeet 6 - Trap 24
Skeet 50T O/G
A: 1st No Shooters
B: 1st Richard Merick 40/50
C: 1st Terrence Delley 34/50
25T Championship
Overall: Angelo Didone 24/25
A: Rob Rehbein 20/25
B: Kaye Rehbein 19/25
C: Angelo Didone 24/25
Trap
25T D/Barrel Cash Divide
AA: Kev Perkins
Rob Rehbein 25/25
A: Kaye Rehbein
Andrew Fisher 24/25
B: Clinton Scott
Tracey Harker 24/25
C: Robert Aird 24/25
25T D/Barrel Championship
Overall: Rob Rehbein 25/25
AA: 1st Rob Rehbein 25/25
A: 1st Darren Large 23/25
B: 1st Ian Boycon 23/25
C: 1st Robert Aird 22/25
25T Double Barrel Points
AA: Paul Rehbein 74/75
A: Tim Gardner 74/75
B: Tracey Harker 71/75
C: Robert Aird 58/75
25T Continental
AA: Kevin Perkins 25/25
A: Tim Gardner 25/25
B: Ryan Howie 22/25
C: Robert Aird 20/25
High Gun
 Tim Gardner 145/150
Junior High Gun: None
Results October 2018
Skeet 4 - Trap 23
Light Breeze, Shifting Clouds
Skeet
25T O/G
B: Ray Burrows 19/25
C: Terrence Delley 18/25
25T Handicap
1st Irvine Wynyard 25/25
2nd Ray Burrows 24/25
Both with Handicap
Trap
25T Double Barrel
AA 1st Paul Rehbein
Rob Rehbein 25/25
A: 1st Brodie Charteris
Irvine Wynyard 24/25
B: 1st Mel Budgen 25/25
C: No Shooters
25T Double Barrel
AA: 1st Allan Cooper 50/50
A: 1st Brodie Charteris 24/25
B: 1st Gerry Chizzotti 25/25
C: No Shooters
25T Double Barrel Points
AA: 1st Alan Cooper 74/75
A: 1st Kaye Rehbein 68/75
B: 1st Graham Rudd 74/75
C: No Shooters
25T Double Barrel Points
AA: 1st Rob Rehbein 72/75
A: 1st Irvine Wynyard 72/75
B: 1st Ryan Howie 73/75
C: No Shooters
High Gun
Allan Cooper 193/200
Badge
Rob Rehbein 98/100
Junior High Gun
Erin Guy 181/200
Bundaberg Clay Target Club Inc
Bundaberg Clay Target Club held its Xmas shoot on Sunday 2nd December in windy and hot conditions but all went home with a good ham and good fellowship. The event for the day was 25Target Trench, 25Target Double Barrel Points 16 meters and 25 Target Double Handicap 20meters. Targets were trying with the wind coming from behind but all had a good time. Scores as follow.
Sam Bylsma 115/125, Clinton Groves, Darren Large, Cameron Dean 113/125, Corey Bylsma 112/125
Graham Rudd, Adam Bylsma 108/125, Tristan Anderson, Dave Nicholson 107/125
Frank Robinson Mal Zipf, Kevin Perkins, Rob Rehbein, Paul Rehbein 106/125, Andrew Fisher 103/125
Paul Anderson 102/125, Tracey Harker, Brian Charteris, Gerry Chizzotti 101/125
Joel Brimelow 100/125, B Bartlett 99/125, Ryan Howie, Jack Zaric, Barry Fisher 98/125
Anthony Bugeja, Kaye Rehbein 97/125, A Ford 96/125, Peter Catasti 95/125
John Hall, Neil Berry 94/125, Jim Riggs 93/125, Brian Short 89/125, Brian Morrissy 87/125
Mike Tipman 85/125, Dale Christensen82/125, Brodie Charteris 81/125, Kevin Charteris 78/125
Adrian Doherty 71/125, Mel Budgen 70/125, Ray Burrows 64/125, Jeremy Landt 59/125
Ken Landt 51/125.
Yearly Trophies: Skeet High Guns: A Grade Rob Rehbein 76/100, B Grade Kaye Rehbein 85/100
C Grade I Wynyard 88/100. Trap High Guns: AA Grade Rob Rehbein 1634/1695
A Grade Mel Budgen 1316/1695, B Grade Kaye Rehbein 1499/1695
C Grade Joel Brimelow 1032/1695. Junior High Gun Brodie Charteris 230/375.
Yearly Champions: Skeet: Irvine Wynyard 88/100. Trap: Paul Rehbein 582/615
Front Marker: Joel Brimelow 414/615 and Overall Club Champion:  Rob Rehbein 651/715
Merry Christmas and see you in January. First Shoot for the Club will be Skeet on the 5th January at 12.00 noon Trap on the 6th January 2019 at 10.30am and Trench on the 13th January at 10.00am.
Kaye Rehbein
Results January 2019
5th January Skeet Shooters 4
6th January Trap Shooters 33
Hot with Slight Breeze
Skeet
25T OTG
A: Tony Mokomoko 22/25
B: Neil Berry 21/25
25T Handicap
Shared Terry Delley
Neil Berry 24/25
With Handicap
Trap
25T Double Barrel C/D
AA: Shane Streeter 25/25
A: Brodie Charteris 24/25
B: Barry Fisher 25/25
C: Damien Harvey 23/25
50T Double/B Points Championship
Overall: Travis Streeter 149/150
1st AA: Travis Streeter 149/150
2nd AA: Greg Mathews 146/150
1st A: Irvine Wynyard 142/150
2nd A: Tim Gardner 138/150
1st B: Andrew Fisher 141/150
2nd B: Joel Brimelow 138/150
1st C: Damien Harvey 126/150
2nd C: Jessie Charteris 124/150
25T Handicap
1st Erin Guy 24/25
2nd Greg Mathews 24/25
3rd Dakota Suckling 23/25
High Gun
Greg Mathews 193/200
Junior High Gun
Travis Streeter 192/200
Club Links
Bundaberg Targets Commonwealth Games Shooters with new Olympic Grade facility
Click here
Christmas Results - Yearly Trophies and Yearly Champions - See bottom of page.
2019 Bundaberg Membership form - here
Trench at Bundaberg
Phone Corey 0427 119479
From 2010 - Click Image
The South East Zone Trap Carnival was held at Bundaberg Clay Target Club. Thank you Bundaberg club for your great hospitality and the great clays being thrown from your layouts. We are grateful the weather held off and we were able to use the grounds after the recent rainfall. The carnival was a great success with 88 shooters attending from many different clubs.
Well done to everyone who attended the carnival, it was great to see a few new shooters having a go.
Congratulations to all the winners and zone team members selected.
Photos by Ryan Howie and Kayleen Fisher
Bundaberg Results
2nd & 3rd February 2019
Skeet 5 - Trap 30
Cloudy and Breezy
Skeet
25T OTG
B: Richard Merrick 22/25
C: Terry Delley 20/25
50T Handicap
1st Irvine Wynyard 49/50
2nd Brian Morrissy 48/50
3rd Terry Delley 45/50
With Handicap
Trap
25T D/Barrel Cash Divide
AA: Rob Rehbein, Sam Bylsma
Corey Bylsma, Adam Bylsma 25/25
A: Graham Rudd 24/25
B: Andrew Fisher 25/25
C: Kristopher Neale 24/25
25T Single Barrel
AA: Rob Rehbein 25/25
A: Jim Riggs 23/25
B: Brian Morrissy 21/25
C: Adrian Doherty 18/25
25T D/Barrel 18mts
AA: Gary Bartlett 24/25
A: Irvine Wynyard 24/25
B: Elliott Gibb 23/25
C: Jake Greenfield 20/25
25T Continental Championship
Overall: Rob Rehbein 25/25
AA: Rob Rehbein 25/25
A: Alan Ford         24/25
B: Joel Brimelow 25/25
C: Jake Greenfield 22/25
High Gun
Adam Bylsma 96/100
Junior High Gun
No Juniors Shot the Program
Bundaberg Results
2nd & 3rd March 2019
Skeet 8 - Trap -21
Weather Windy & Showers
Skeet
25T O/G
B: Richard Merrick 21/25
C: Angelo Didone 20/25
25T Skeet Championship
Overall: Terry Delley 22/25
A: Rob Rehbein 22/25
B: Kaye Rehbein 21/25
C: Terry Delley 22/25
25T Handicap
1st Angelo Didone 25/25
2nd Terry Delley 22/25
3rd Brian Morrissy 20/25
Trap
25T Double Barrel C/D
AA: Graham Noffke 25/25
A: Mel Zipf, Kaye Rehbein
Tim Gardner, Mel Budgen, 24/25
B: Clinton Scott 24/25
C: Adrian Doherty 15/25
25T Single Barrel Championship
Overall: Greg Mathews 24/25
        AA: Greg Mathews 24/25
A: Mel Zipf 23/25
B: Erin Guy 22/25
C: Adrian Doherty 17/25
25T D/Barrel Graded H/C
AA: Greg Mathews 24/25
A: Tim Gardner 21/25
B: Clinton Scott 23/25
C: Adrian Doherty 21/25
15 Pair Double Rise        
AA: Graham Noffke 24/30
A: Tim Gardner 20/30
B: Clinton Scott 21/30
C: Adrian Doherty 15/30
Overall High Gun
Greg Mathews 94/105
Junior High Gun
Erin Guy 82/105